Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Morgon leopard & vant-trots?

Publicerad,

 


En liten morgon Novis som är i full färd med att gå omkring! Sätta på sig kläder tog minst 5 minuter, kräla iväg, sparka mamma, skratta, grät! Ja, kläder är de värsta hon vet. Hon är precis som sin syster gällande det! Helst naken dygnet runt! Wilja är värre, kallar henne tarzan här hemma! såfort vi stänger dörren om oss här hemma så klär hon av sig helt naken! Sen får man bokstavligen jaga henne så man svettas för att ta på, lika fort så är kläderna av! Ih.

Värst av allt är nu när de är så kallt! Overall, kläder under, mössa, halsduk allt går bra..
Men hon VÄGRAR vantarna! Vad i tusan ska jag göra, försöker med allt. Lockar henne, säger att annars måste man stanna inne för då kommer du frysa. Men hon tar av sig, och jag tar på. Ibland ber hon om vantarna när hon känner att det är kallt! men jag blir tokig, jag sätter vantarna under overallen och spänner åt, men hon tar bort dom iallafall.
Tips?

Nu är de ju så pass snuskigt kallt så vill ju klä dom i ull från topp till tå.. sen är hennes små händer alldeles bara! skär i mig då jag vet hur kalla mina egna händer blir utan vantar. Hm! . Knöligt det här! Annars då? , jo idag så har vi en riktig mysdag jag och Novalie! Wilja röjer av sig på förskolan.
Idag blir det mycket, har två extensions i eftermiddag och är ensam med båda barnen! Hoppas de kommer gå bra iallafall.

8 Kommentarer

  1. Så jädrans söt hon är! Stora blåa ögon!
    Här hemma har vi problem med strumporna, vi har kallt på golvet men Molly drar av sig strumporna så fort dom sitter på. Blir galen 😛

  2. Karinka Mamma till Elias och Nora

    Elias är likadan och Nora med när det kommer till att klä av sig 😉 Nakenfis säger Elias och så vips så är han naken haha

    Samma sak med vantarna så nu har jag gjort så att han får komma och be om dem själv. Och ja det funkar, jag brukar klä på honom först och släppa ut honom på framsidan så att han får känna hur kallt det är och då kommer han tiggandes efter bara någon minut =) Bara att kämpa på. Kanske funkar om fröken får välja vantar själv =)?

  3. Åh som jag känner igen det där. Dels att vi också har en Nakenfis här hemma för jämnan, oavsett finbesök eller inte så åker kläderna av allt som oftast! Hihi men lite gulligt är det ju också. Men varför vill dom va nakna hela tiden kan man ju undra..
    Det värsta är ju overallerna nu. Vi har klädfajter varje morgon men just ytterkläder är helt galet jobbigt. Hon vägrar.ocv med min stora mage nu är det ju extra svårt och jobbigt att bära henne lyfta kånka och hålla i och klä på samtidigt.
    Hjälp!!

    Hoppas du mår bättre nu iaf. Har tänkt på dig genom detta ocv förstår att det varit svårt. Särskilt jobbigt med massa skit från folk som inte har med det att göra..
    Stor kram till dig iaf!

  4. Hihi men va söt hon är!! Roligt med mössan också! 🙂

  5. Hej!

    Jag tycker att du skriver en riktigt bra och ärlig blogg, jag har ganska nyligen hittat hit men jag har garanterat fastnat för din blogg och kommer att fortsätta följa dig. Jag har en fråga om din bloggdesign har du gjort den själv eller fått hjälp med den? 🙂 Tack för en super bra blogg! Kram

    • Hej tjejen! Jag har fått hjälp med att lägga in headern i denna blogg, men annars har jag gjort de mesta själv! är det något du skulle vilja ha hjälp med? 🙂 Kram!

  6. Jag rent utsagt avskyr utseendet på min blogg 😉 skriver på blogg.se och har en av dem vanliga mallarna. Jag gillar din blogg och utseendet så jag tänkte fråga om du kan eller kanske kan rekomendera någon som kan fixa och trixa lite? ♥ Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *