Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Matdagbok dag 3

Publicerad,



Frukost:
Kopp med kaffe, keso & nötter, banan, juice & vitaminbrus.

Mellis:
Hand full med nötter & ett stort glas vatten.

Lunch:
Måltidsersättare

Middag:
Kräftsallad med fetaost, nötter, sallad, gurka, sockerärtor, oliver, keso & två ägghalvor.
Dressing: Bara lite vitlöksvinigrett, och sen salt & peppar. MUMS!

Kvällsmål som kommer att intas:
Halvburk med kesella & lite frysta bär på.

Jag är så stolt över mig själv som lyckats hålla mig borta ifrån allt sötsug! Har inte småätit en enda bit, och har inte stoppat något annat i mun än det jag skrivit ner. De har nog aldrig hänt! Men jag HAR verkligen bestämt mig! Nu får det vara nog. Trodde de här skulle vara jobbigare, iallafall dessa första dagar. Men de flyter på! Mer TIPS på mat ♥

18 Kommentarer

  1. Kämpa på 🙂 jag är gärna med o kämpar 😀

  2. Vill bara ge dej ett litet tips om du inte tar illa upp?:) tillsätt gärna ett ägg till frukost, protein är alltid bra:)
    Du är jätte duktig by the way:)

  3. Jäklar vad mumsigt det ser ut! 🙂 och dessutom nyttigt!

  4. Hejjahejja!! Så fort förkylningen e över börjar jag också! Mattips: Ugnskokt lax me varma rotfrukter o sallad. Chili&Limemarinerad Kycklingfilé med limeyoghurt och grönsaker. Revbensspjäll med grönsaksstavar och yoghurtdipp. Fläskfilé med tomat&fetaostsallad. Fisksoppa. Färsbiffar med klyftpotatis å tsatziki. Omelett med kalkon, champinjoner och tomat. Ja det var väl några tips! Kram!

  5. Den salladen ska jag definitivt prova, minus några tillbehör:)
    Både jag och min man har börjat med proteindiet med pulver och detta varvas med en massa sallad och frukt!!:)

  6. Men så underbart! Hoppas du får henne att sova mindre dagtid då, alla behöver lite egentid på kvällen när barnen lagt sig!
    Här är det lugnt efter 19.30, bara lillskruttan som vaknar till för mat lite då och då 🙂

    Hoppas ni får en trevlig helg, kramar

  7. Hej..

    Jag vill köpa Newbie paketet för 500:-… Igår fick vi på köns UL veta att de blir en liten tjej:)
    Jag har köpt den vita overallen i st 68 så 56 lär hon kunna ha innan:)
    En fråga- jag köpte vantar o mössan igår, så behöver ej dom… Kan du byta ut mössa+ vantar mot strumpbyxor i st 50-56 (om du har) istället så köper jag allt för 500:-.

    Vet du hur storlekarna är på Newbie kläderna ??? Jag köpte 3 klänningar igår st 46…- va de stora på din nyfödda dotter?

    Mvh Nikki C.Holm

  8. Hej..

    Jag vill köpa Newbie paketet för 500:-… Igår fick vi på köns UL veta att de blir en liten tjej:)
    Jag har köpt den vita overallen i st 68 så 56 lär hon kunna ha innan:)
    En fråga- jag köpte vantar o mössan igår, så behöver ej dom… Kan du byta ut mössa+ vantar mot strumpbyxor i st 50-56 (om du har) istället så köper jag allt för 500:-.

    Vet du hur storlekarna är på Newbie kläderna ??? Jag köpte 3 klänningar igår st 46…- va de stora på din nyfödda dotter?

    Mvh Nikki C.Holm

  9. gud så smarrit det såg ut! använder du osaltade naturella nötter?
    kram! <3

  10. såg riktigt mumsigt ut! 🙂 Gaah..nu får vårsolen komma så man får ut och springa och träna ute!! mysis på er!

  11. Tacos utan bröd eller chips är mitt bästa tips!
    Enkelt och lika gott utan bröd 🙂

  12. Tacos utan bröd eller chips är mitt bästa tips!
    Enkelt och lika gott utan bröd 🙂

  13. Tacos utan bröd eller chips är mitt bästa tips!
    Enkelt och lika gott utan bröd 🙂

  14. åh fy tusan vad gott det där såg ut! 😀

  15. Ett tips är att äta det största målet mitt på dagen då ämnesomsättningen och förbränningen är som bäst då. Alltså byta plats på middagen och lunchen 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *