Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Den där favoritprylen.

Publicerad,

I går så glömde jag ta upp listan, jag glömde bort den för en stund. Sen blev jag så trött på kvällen så jag orkade inte logga in igen och lägga upp ett inlägg!
Men min favoritpryl måste nog vara min mobil. Jag vet inte vad jag hade gjort utan den, och förstår inte hur man klarade sig förr utan telefoner! Eller vad man gjorde på tåg/tunnelbanan eller bussen. Kollar man sig omkring så är de inte en enda människa som stirrar ut genom fönstret. Den största delen sitter och stirrar ner på sina mobilen. Vad gjorde man utan alla appar, instagram, Facebook? Jag själv erkänner att jag har något form utav beroende.
När Linus ibland tar min telefon för jag stirrar för mycket i den så får jag nästan panik och han gör de på skoj i et par minuter,  men den lilla stunden så känns som man missar något när man inte kan se uppdateringarna på insta. Ja, ni hör. Beroende! Haha. Försöker att kolla i den så lite som möjligt när barnen kommer hem från förskolan, men jag kan också erkänna att då och då kollar jag den även då.
Funderar starkt på att ta bort apparna ett tag, låta de vila. Man kanske inte längre känner de där måstet efter en vecka eller två utan! 😀 Men instagram är ju som att driva en annan blogg, har ju mer följare där än vad jag har på min blogg.

5 Kommentarer

  1. jag vet.. det är helt sjukt va beroende man är av telefonen!! HEMSKT!

  2. Ja såg det där på Instagram om din bror, fy vad hemskt folk kan bete sig! Beklagar sorgen också<3 Jag har själv varit med om en nära släkting som inte ville leva och går igenom mycket, han lever dock idag vilket är underbart men alla är ju oroliga.. Vi läsare vet ju inte vad som hände med din bror och det behöver vi faktiskt inte veta heller, men kan man bara inte lämna det ifred!
    Styrkekram

  3. Det är svårt det där, nästan alla är beroende av mobilen nu för tiden. Tror dock det är bra att stänga av den ibland och fokusera på verkligheten och nuet. Bara för några timmar ibland. Man måste inte vara tillgänglig 24/7 🙂

  4. Jag tog en facebook fri sommar, det var sååå skönt! 🙂

  5. För ungefär 2 år sedan så gick min smart phone sönder första kvällen när jag var och hälsade på familj och vänner i sthlm under 1 vecka. Jag hade bara 1 vecka innan det kärat ner mig i världens underbaraste och kände att jag var tvungen att kunna prata med han varje dag. Så jag drog till claes-ohlsons och köpte mig en telefon för 100-lappen. Inga appar, ingenting. Men det gjorde ingenting, för det ända jag behövde var Arvid minst 1 gång om dagen. Idag har jag en smart phone, men nästan inga appar, just för att jag är så rädd att bli beroende av den igen.
    Testa att ta bort typ insta, fb, och alla spel under 2 veckor. Du kommer känna lugnet att inte behöva (eller ens kunna) känna dig uppdaterad av allt hela tiden.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *