Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

ALDRIG mera.

Publicerad,

Fick för mig nått knäppt idag, att agera baktant första gången jag ger mig på att bara lussebullar! Så, går ner och handlar, utan konstigheter alls. Handla allt man skulle ha! kesella, mjölk å allt som hör till. Kom hem och bunkrade upp allting, börjar med allt. Vad har jag glömt? JO det viktigaste! SAFFRANFANSKAPET så går ner till Konsum IGEN och ställer mig i kassan.

Tre påsar saffran tack.

– Javisst, 120 kronor tack.

Absolut… URSÄKTA VA SA DU?

– Ja hundratjugo?

Ärligt, 40 kronor per påse? HELT sanslöst!

Nu fattar jag varför en jäkla bull-längd kan kosta 40 kronor styck. Skulle köpt tre på en gång om jag visste att man skulle lägga ner hela sin förlorade själ för att baka bullfan. Jäsa hit och jäsa dit? tog mig fan 4 timmar att bli färdig!! Iallafall, börjar dega med smeten. NÄ MEN MJÖL FATTAS OCKSÅ!!!! för jag är så jävla duktig och kollar allt innan och har hundra procent koll på allt som finns hemma. Gudarnas! tacka Steffi att hon gick ner och handla. Körde faktiskt med: Men jag klippte faktiskt dig idag….. och de må ni tro! De funka! utpressning.

Sen kom babiiiii hem och blev sjukt glad! då han sen också fick extremt ont i magen då han minst får i sig 5 bullar i endast deg.. Och vi slog på stort på kvällen också! dock en färdigdeg med Pepparkakor! 😉 Men som är ätbara.
Och tacka 30 kronor och inte 300 för bullfan.

SÅ! de va hela min dag, jävla roligt va? och tog inte ALLS lång tid!

2 Kommentarer

  1. oj oj… var iallafall glad att du inte bor här.. här kostar de 60 kr/saffran.. rena råneriet.. men saffran är extra dyrt i pr pga dåliga skördar tydligen.

  2. oj oj… var iallafall glad att du inte bor här.. här kostar de 60 kr/saffran.. rena råneriet.. men saffran är extra dyrt i pr pga dåliga skördar tydligen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *