Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Tom på ord!

Publicerad,

Jag är tom, tom på känslor och tom på ord. Försöker att vara stark, försöker att inte visa min oro! Men under ögonblicken så brinner det och kroppen vill bara strejka och skrika rakt ut! Känslan av att känna sig fängslad i sina egna känslor, att man tränger undan allt för att inte göra andra oroliga eller rädda.

Idag. Idag vill jag säga vilka fantastiska barn jag har, Wilja är så liten men så förstålig så jag finner inga ord! Hon tittar bara på mig och säger: mamma ingen fara, Linus bara åka doktorn. Ingen fara mamma! Det skär i hjärtat att dessa små ögon genomskådar mig även om jag inte visar något! Hon känner mig bättre än någon annan, hon är min dotter. Hon är mitt allt!

Idag stängde jag toalett dörren medan barnen sov, och bara skrek rätt ner i handduken. En befrielse! Jag får vara ledsen. Jag får vara förbannad! Jag får tycka de här är så jävla orättvist.

Idag har febern funnits i två veckor!
Och inget svar. Inget varför! Ikväll har den varit på 39,6 och jag kan inte göra någonting. Jag kan veta på avstånd.
Magen klarar inte längre av alla tabletter, så kräkningar började igår natt, och är fortfarande där.

Att se den människa som står mig närmst i livet vara så sjuk, gör mig förkrossad. Att bli så matt & så tagen. Många andra har familjer, nära relationer. Vet ni vilka jag har? linus & min syster. De är de enda två som jag har att luta mig emot! Jag kan inte ens.. Tänka tanken på att något kan gå fel.

Bara att få ett svar! Vilken dom som helst.. Bara att få VETA så man kan sätta en behandling därifrån! Men denna gnagande oro tar över mina dagar.

Jag vill bara få gå en promenad själv, rensa tankarna! Samla krafter.. Men jag har ingen att be om hjälp ifrån.

Snälla älskling!
Bli frisk, kom tillbaka till oss.
Jag saknar dig så! <3

20120718-224051.jpg

30 Kommentarer

  1. Hej.
    Förstår att du känner dig hjälplös och rädd. Även om det kanske inte är till en så stor tröst så tänker jag på er. Jag tycker du är stark. (och jätte fin) hoppas Linus blir bra snart.

  2. Lider med dig, kan inte sätta mig in i hur du måste må.
    Synd att vi inte känner varandra, för då hade vi hjälpt dig, om det funnits något vi kunnat göra för att underlätta för dig.
    Styrkekramar till dig!

  3. Förstår att du har det tufft, med två små barn att ta hand om själv och att försöka vara stark när man igentligen bara vill
    skrika och gråta högt. Det är jobbigt att hålla sånt inom sig!
    Hoppas han snart blir bra så ni kan bli en hel familj igen. Kram <3

  4. Hade så gärna velat hjälpa till om jag kunnat göra något för att underlätta för dig.
     När man läser din blogg märker man verkligen hur stark du är, beundrar din styrka!! Du  verkar vara en underbar person och en fantastiskt mamma!

    Styrkekramar!

  5. Jag håller med Fia! Om man bara kunde göra något! synd att man inte är så bra med barn än 🙁 Och jag hoppas allt i världen för er!!!! Ni har vistas tillräckligt mycket på sjukhus och lidit redan 🙁
    Önskar verkligen att man kunde gjort något, och kan inte förstå den känslan.
    Massa styrekramar till er alla och hoppas Linus blir bättre NU!
    <3

  6. Åhhh :,( MASSA styrke kramar till dig! <3 tänker på er och hoppas han snart blir frisk !! Kan bara tänka mig hur jobbigt du har det 🙁 och hur orolig du måste vara och det får du vara och du får låsa in dig och skrika! Man måste få ut det, det är bra!
    Kram <3

  7. Kan inte sätta mig in i eran situation :-/
    Men jag skickar massa styrka till er alla och håller tummarna att Linus få ett svar på vad det kan vara som få honom att må dåligt!!

    Massa kramar <3

  8. <3!!! glöm aldrig att du är världens bästa tjej på allt sätt och vis. du är stark!
    håller alla mina tummar för er att allt blir bra nuuu!!
    puss på dig fina patricia!

  9. Styrkekramar till dig! Håller också med Fia, hade jag känt dig så hade jag varit där. Känner igen det där med att inte ha någon att riktigt luta sig mot, inte riktigt på samma sätt, men iaf.
    Hoppas iaf att Linus blir frisk snart.
    Kämpa på båda två!

  10. hoppas hoppas hoppas de får fram något svar snart och fort. Massor av styrke kramar!

  11. Styrkekramar till er och jag håller mina tummar att ni snart får ett svar på vad som är fel på Linus så han kan bli frisk! Kan inte föreställa mig om det skulle hända min älskade man, vilken frustration och ovisshet.
    Kramar till er!

  12. Jessica mamma till ella o linus

    Usch, tänker på Er! Önskar att man kunde hjälpa till på nått vis:/ bor i enköping o åker mer än gärna en sväng till bålsta o leker i nån park om du behöver avlastning med dom fina små.
    Jag är själv f-ledig nu i sommar.

    Ta hand om er nu! Många kramar!!

    • Tack så jätte mycket för omtanken.. och för din kommentar som du lämnat inne hos mig! <3
      Nu har han äntligen fått komma hem, och nu väntar vi bara på bättring när vi vet vad de är.
      KRAM! men säg gärna till om du har vägarna förbi, så kan vi ta en fika! Kram

  13. hannarunesdotter

    <3 Massa kramar gumman!

  14. Usch usch!! Hoppas att läkarna finner svar snart!
    Styrkekramar!

  15. Det gör så ont i mitt hjärta att läsa detta 🙁 Jag hoppas så innerligt att han blir bra snart! Styrkekramar

  16. Nathalie 18 år och mamma till Neo

    Tänker på er! Kan inte förstå vad ni går igenom men jag vet att ni kommer gå igenom detta tillsammans. Din familj är så stark!

  17. Johanna - mamma till 3

    Styrkekramar till er<3

  18. Vet ni hur länge ni måste vänta på att få svar på varför? Kan inte föreställa mig den ångest och oro du går igenom 🙁 Hade utan tvekan kommit till Bålsta och hjälpt dig!! Stor kram!!!!

  19. Styrke kramar till dig <3 håll ut ! Jag håller tummar och tår för er.

  20. Jag hade kommit och hjälpt dig på stört om jag hade bott närmre Sthlm.. <3 Tänker på er! Tusen styrkekramar!!!!!!!!!

  21. L O L

  22. Jag tänker på er, hoppas det blir bra!!

  23. Sophie - Mamma till Saga

    Men lilla gumman va ja lider med dig, ja känner inte dig men de gör så ont i mitt hjärta att läsa de du skriver. Men du är så stark i dig själv Patricia, ni kommer ta er igenom de här tillsammans. Allting kommer att bli bra tillslut, ”everything’s gonna be ok in the end if it’s not ok it’s not the end” , de brukar ja trösta mig med. Du är en underbar människa och världens bästa mamma, glöm aldrig de Patricia! Stor kram från oss

  24. Fina du, jag finns ett samtal bort om du vill prata… jag håller verkligen tummar och tår för att allt ska vara över snart. Massa styrkekramar <3

  25. sandrasblogg

    Usch. Jag ryser i hela kroppen när jag läser.
    Fy fan vad stark du är som klarar igenom dig det här själv med två små barn.
    Jag hoppas verkligen att det kommer en lösning snart så att ni får vara tillsammans igen.
    Fortsätt kämpa på. DU är en hjälte.

    Kram

    • Men Sandra.. vet inte vad jag ska säga, tack för dina ord som du lämnat efter dig! <3
      Blir så glad att de finns så fina människor som läser min blogg.
      Han är hemma nu, så nu blir det nya tag.. och kämpa till att han får må bättre.

      Kram!

  26. Hej
    Måste bara få fråga dig när du skriver att du bara har Linus och din syster.
    Din svärmor, Linus föräldrar, Novas farmor och Farfar då????
    Varför kan inte dom hjälpa dig undrar jag? De verkar ju vara väldigt rediga och sunda människor! Har det hänt någonting mellan er eller vad och varför nämner du inte ens dom? Det är det jag mest blir förundrad över, att du inte nämner dom.
    Kan du inte undersöka möjligheten att fråga om inte Wilja kan få vara på sin förskola en dag eller två nästa vecka trots att ni är lediga?
    Kan ju vara väldigt bra för er båda. Du får en paus och lite avlastning och framförallt Wilja får lite mer social stimulans och får ”leka” av sig och lite annat att göra.
    Sen har de inte hittat någonting all ang Linus sjukdom?
    Tycker det låter väldigt likt en Encefalit… Det finns ju både fästingburen Encefalit och en HSV Encefalit ( herpesburen). Låter väldigt mkt som något sådant. Jag arbetar ju själv på Infektionsklinik och har ofta patienter med just den virusinfektionen..
    Hoppas att allt snabbt löser sig för er.

    • Hej!
      Dom har hjälpt till några timmar med Nova när dom kunnat, vid ett tillfälle. Dom både arbetar & har inte semester ännu!
      Sen är de dom som varit med Linus på sjukhuset dagligen, kört fram & tillbaka till Uppsala med dom. Så de har jag inte kunnat eller känt att jag velat begära 🙂
      Dom trodde först att det var Encefalit.

      Men icke, nu har vi konstaterat att de handlar om Borelia 🙂
      Tack så mycket!
      Kram

  27. Hoppas han får komma hem till helgen! Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *