Header Image

PATRICIA- Mamma till tre små!

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Varför glömma sig själv?

Publicerad,

Nä, jag blir tokig! de här håller inte längre. Under denna tid när jag varit ”ute” från marknaden så att säga! (inte kunna gå ut och klä sig snyggt i små klänningar) osv, så finns ALLA mina drömklänningar här! Ja blir helt till mig. Ja vill ha varenda en, och nu efter lillans ankomst så ska jag på påbörja mitt Projekt: Bli snyggare än någonsin! Och hoppas jag klarar av det. För i en 34:a ska jag allt! i en liten klänning. Morr! Ska träna som en dåre (när jag finner tid) ska ha ett eget litet gym här hemma medans hon sover. För någon slöhas tänker jag inte bli!

Såg en tråd idag på familjeliv. Alltid lika roligt att gå in och läsa där! 😉

Och tror det ligger sanning bakom det hela. Att kvinnor i Sverige inte längre tänker på sig själva, blir sådär bekväma och bara är… Kortklippthår (för de är bekvämt) inte en snygg page eller så! utan bara kort… Och sen inte tjocka, inte smala utan bara småfeta! klär sig som gud vet vad, sminkar sig inte.. Joggingdress! å de stämmer?
När man kollar på oss, den yngre varianten av mammor så är alla fan as snygga! de är ju så? Hur kommer det sig att man slutar bry om sig själv? slutar färga håret, ögonbryn, noppa.. inte tränar? ja.. men ni vet! Hur kan man tillåta sig själv att bara förfalla bit för bit?

Jag själv mår inte BRA om jag inte tränar, rör mig! gör mig snygg. (för MIN skull) och inte för någon annans! Att kolla sig i spegeln å känna: Fan, ja ser bra ut! de ger en människa en kick! så varför bara spoola bort det för man blivit mamma? tycker det är tråkigt!

Och nu säger jag inte ALLA, men MÅNGA bara förfaller och liknar med nått som dykt upp ur tippen! håller ni med mig? Nä! Så efter detta så blir det BRA mat, ut och promenera med vagnen! hinna ta hand om mig dom stunder de faktiskt finns. Även om man är trött och mjölken rinner, så KAN man.. Om man VILL! visst?

3 Kommentarer

  1. sv: HAHAHA surt att inte ha legg med sig va? 😉 Vi måste kolla fast vi vet att folket är över 18 😛 De där med kartongerna låter PRECIS som S, han är rätt glömsk haha..

    Som du säger, världen är liten! Haha okej, nej det gör jag aldrig, inte med människor heller haha 🙂

    Jag har gott i orminge sen jag flyttade hit, 17år var jag då. Men min pappa har alltid bott här, så mer eller mindre hel amitt liv. Tillsammans har vi bott sen i maj/juni 🙂

  2. Har skickat dig bilder på min kusin när hon var i magen. Du ville ju ha dom så jag skickade på din mail för du verkar inte använda din msn 🙂 Kram

  3. Haha det ligger verkligen nåt i det! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *